ستاره ی دنباله دار

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

  به نام خالق ميلیون ها کیلومتر هیچ!

ستاره ی دنباله دار یا comet یه جرم آسمونیه به قطر معمولأ فقط چند کیلومتر که تشکیل شده از گازها و سنگ ریزه ست که به صورت یه گلوله یخ در اومده. 

 ستاره ی دنباله دار تا وقتی به نزدیک خورشید نرسیده یه جسم سرد و کدر و غیر قابل رویته. اما وقتی به خورشید نزدیک میشه ، داغ میشه و فواره های بخار آب و غبار و گاز ازش فوران میکنه و تو فضا پخش میشه.که همین باعث بوجود آمدن دنباله میشه.

تو این مرحله دنباله دار، درخشان و قابل رؤیته. 

 طول دنباله هااز ۱۵۰میلیون کیلومتر تا ۸۰۰میلیون کیلومتر میرسه!! طول دنباله نسبت به هسته ی دنباله دار مثل سر دختربچه ایه که موهاش از زمین تا کره ی ماه امتداد داره!!!

 هر سال حدود ۲۴ تا دنباله دار به منظومه ى شمسی میان اما اکثرشون قابل رؤیت نیستن! اما هر ۱۰سال یک بار، یک دنباله دار درخشان تو آسمون دیده میشه که دنباله هاش ، هفته ها قابل رؤیته!

چگالی خیلی خیلی ناچیز دنباله دارها ، حتی از بهترین خلأیی که تو شرایط آزمایشگاهی زمین ایجاد شده کمتره!همین باعث شفاف بودن دنباله دارها شده ؛ به طوری که مثل توره و میشه ستاره های پشتش رو دید!! 

دنباله دار ، با چشم مثل ماه ، بی حرکت دیده میشه؛ در حالی که با سرعت صدها کیلومتر در ثانیه در حال حرکته! گاهی در آسمان ، روشنایی دنباله داری به روشنایی زهره میرسه و طول دنباله ش نیمی از آسمون رو در بر میگیره!

 یا من السماوات مطویات بیمینه
برچسب‌ها: ستاره ی دنباله دار

نویسنده : بازدید : 4 تاريخ : پنجشنبه 8 تير 1396 ساعت: 9:15
برچسب‌ها :
اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها